Lymfa zodpovedá za prečisťovanie v ľudskom organizme. Preteká lymfatickými uzlinami, ktoré majú filtračnú funkciu. Práve v uzlinách sa zachytávajú všetky baktérie, infekcie a iné zdraviu škodlivé látky. Tie sa do nášho tela najčastejšie dostávajú z vonkajšieho prostredia. Pokiaľ je ich množstvo v norme, nedeje sa nič hrozné. Problém nastáva až vtedy, ak si telo znečistíme nadmerne. Uzliny sa stávajú neprechodnými, takže cez nich nemôže prúdiť ani lymfa, no a v dôsledku toho dochádza k jej hromadeniu v mäkkých tkanivách. Tento stav spôsobuje mnohé zdravotné problémy. Asi najčastejším z nich, býva lymfedém.
Liečba lymfedému Venasum patrí k tým zdĺhavým a náročným. Ak teda chcete jeho vzniku úspešne predchádzať, dodržiavajte nasledujúce pravidlá.
- Pohybom dokážete rozprúdiť nie len krv v žilách ale aj spomínanú lymfu. Preto by ste mali pravidelne športovať. Rady o tom, ako je potrebné sa hýbať, čítate asi všade. Pohyb je však naozaj tým najlepším kľúčom k riešeniu zdravotných problémov.
- Lymfu môžete rozhýbať aj správnym dýchaním. Najúčinnejšie je striedanie pomalých a hlbokých nádychov a výdychov. Nemusíte takto dýchať neustále. Bohato postačí, ak dychovým cvičeniam budete venovať zopár minúť každý deň.
- Drvivá väčšina lymfatických uzlín, leží ukrytá v hrubom čreve. Preto je potrebné ho pravidelne prečisťovať. Najlepším „čistiacim prostriedkom“ je obyčajná vláknina. Preto by ste mali jesť celozrnné pečivo, cestoviny a iné výrobky z celozrnnej múky a taktiež konzumovať dostatok ovocia a zeleniny. Extra dávku vlákniny nájdete napríklad v jablkách a citrusoch.
- Lymfatický systém podporíte aj pravidelnými masážami celého tela. Ešte lepším spôsobom je takzvaný dry brushing, teda kefovanie pokožky pomocou suchej kefy. To by ste mali praktizovať aspoň dvakrát za týždeň.
- Nápomocné je aj pravidelné otužovanie. S ním však začínajte pomaly, aby ste si neprivodili skôr zdravotné problémy.