Front cooking alias otvorená kuchyňa
V dnešnej dobe sa začína presadzovať príprava jedla priamo pred zákazníkom. Je to považované za show, kde sa vyžaduje osobný kontakt a dáva nádych luxusu. Zákazník navyše môže sám vidieť, že pre pokrm boli využité len kvalitné a čerstvé suroviny. Pre hosťa je zážitkom to, že môže nahliadnuť do tajomného procesu varenia profesionálneho kuchára.
Táto kuchyňa si však vyžaduje vysoko kvalifikovaný a vyškolený personál – nie každý sa totiž hodí na takúto pozíciu. Žiaden zákazník predsa nechce byť obslúžený nahnevaným, nervóznym či zamračeným kuchárom, ktorým sa niečo nepodarilo alebo sú v strese. Zamestnanci, ktorí by sa hodili na front cooking musia byť hlavne komunikatívni, priateľskí, ústretoví a nesmú mať trému.
Molekulárna gastronómia
Dá sa povedať, že je to chemická príprava jedla. Je taktiež vedeckou disciplínou, ktorá študuje fyzikálne a chemické procesy, ktoré prebiehajú počas varenia. Skúma napríklad ako sa menia ingrediencie pri rôznych spôsoboch varenia, ako teplo ovplyvňuje chuť a podobne. Prvoradá je, samozrejme, chuť a kvalita surovín, z ktorých sa má pokrm pripraviť.
S čím však takáto molekulárna gastronómia pracuje? Na začiatok je to tekutý dusík, ktorý zabezpečí, že látka mení štruktúru. Ďalšia je espuma. Je to pena, ktorá sa dá vyrobiť z hocijakej potraviny, ktorej základom je pyré z hlavnej suroviny, zmiešaná so želatínou, formovaná do požadovaného tvaru. Poslednou súčasťou sú textúry, čo sú práškové prísady. Vďaka nim sa napríklad vie pripraviť vyprážaná zmrzlina, priesvitné pirohy či jahodový kaviár.
Food styling
Ide o to, že príprava jedla je vnímaná ako umenie. Niektorí kuchári si dokonca jedlo najprv nakreslia. Jedným zo spôsobov je vyrezávanie do ovocia či zeleniny. Táto technika je hlavne populárna v Ázii, ale prenikla aj do Európy. Táto metóda sa volá carving, teda vyrezávanie. Výsledné produkty carvingu však nie sú vždy určené na konzumáciu, ale slúžia ako dekorácia či súťažný alebo výstavný exponát.