Na začiatok treba dodať – robiť systémy je ako vyrábať modely. Len tieto vám môžu blikať, hrať a v niektorých zaujímavejších prípadoch i rušiť rádiový signál.
Ako začať?
Ak chcete s robotikou oboznámiť svoje dieťa, určite je dobré sa pre začiatok poobhliadnuť po nejakom krúžku. Je to najlepšia alternatíva, dieťa bude detailne sprevádzané naprieč všetkými časťami výučby. Ak ste nič nenašli, nevadí. Pre začiatok si obstarajte následujúce:
· Letovačku(niekde aj pájkovačka)
· Elektronickú stavebnicu
· Cín
· Kalafúna
· Klbko káblov(stačí malé)
Všetko uvedené nájdete v každom dobrom obchode s elektronickými súčiastkami (POZOR nie s elektronikou!). Pri výbere si pre istotu nechajte poradiť od predavača, ten sa v tom predsa len vyzná. Elektronickú stavebnicu vyberajte jednoduchú, pre úplných začiatočníkov. Prvé stavebnice budú iba zmes LED svetielok blikajúcich v určitom poradí, no pilnou prácou sa dostanete k už spomínaným rušičkám rádia či časovačom.
Ako letovať?
Pred prvotným používaním si pozorne prečítajte príbalový leták. Dieťa môže pracovať s letovačkou len pod prísnym dozorom rodičov!!! Pri nepozornosti hrozí popálenina či požiar!! Akonáhle rozbalíte stavebnicu a prečítatesi leták, malo by vám hneď dopnúť ako všetko funguje. Základná doska(väčšinou zelená) je plôška, na ktorúbudete priletovávať elektronické súčiastky(rezistory, kondenzátory, tranzistory, batérie…). Po zapnutí sa pájkovačka rozohreje(150-450°C) a spomocou horúcej špičky budete taviť cín. Ten sa použije ako kontakt medzi súčiastkou a základnou doskou. Špičku priebežne namáčajte do kalafúny, slúži ako vodič tepla a ľahko na seba viaže roztavený cín. Kalafúna je pre vás vítaným pomocníkom.
Stavebnica
V plániku pri stavebnici dostanete detailnú infografiku. Na základnej doske by mala byť tiež(bielou farbou) znázornená jednotlivá poloha súčiastok. Budú označené symbolmi(väčšinou písmenom a číslom) a vďaka nim budete vedieť čo kam naletovať. Po spojení všetkých súčiatok musíte prostredníctvom káblov priletovať k stavebnici batériu. V prípade, že chcete, aby stavebnica mala možnosť ON a OFF, káblik prestrihnite a pomedzi neho vletujte vypínač. Po spustení stavebnica funguje, vykonáva prácu, ktorá jej bola zadaná.
Na záver…
V prípade, že vás hobby zaujalo, nechajte sa v budúcnosti inšpirovať aj inými zdrojmi. Predavači v elek. súčiastkach vás radi navedú na správnu cestu. Aby ste pochopili fungovanie jednotlivých súčiastok, zožente si nejakú knižku, ktorá vás prevedie naprieč elektrotechnikou. Nehanbite sa pozrieť si video na Youtube, návod pochopíte aj v angličtine. Jednoducho svoje hobby rozvíjajte a nakoniec sa vám možno aj nejaký ten robot dostane pod ruku.