Stretli ste sa už s výrazom daltonizmus? V ľudskej reči skôr používame slovíčko farbosleposť. S touto poruchou sa väčšinou narodíme, avšak jej prejavy sa môžu objaviť až v neskoršom veku, alebo vôbec. Preto v skutočnosti po svete chodí množstvo farboslepých ľudí, ktorí o tom vôbec netušia.
V očiach máme množstvo malinkých častí, ktoré zabezpečujú to, aby sme videli. Jednými z nich sú takzvané čapíky. Rozlišujeme tri druhy a ak jeden z nich chýba, alebo nefunguje tak ako má, vzniká farbosleposť.
Farbosleposť je dedičná choroba a počas života sa nezhoršuje ani nezlepšuje.
Najčastejšou príčinou vzniku poruchy je dedičnosť. Avšak môžu ju spôsobiť i iné príčiny, ako glaukóm, leukémia, cukrovka, rôzne vplyvy z vonkajšieho prostredia, či lieky, ktoré priamo pôsobia na cievy. Napríklad v staršom veku, je úplne normálne, že sa cit na rozlišovanie farieb znižuje.
Existuje viacero typov ochorenia. To, ktoré sa vyskytuje najčastejšie je červeno-zelená farbosleposť. V tomto prípade, postihnutý človek nedokáže dobre rozpoznávať červené, zelené a žlté farby a to vo všetkých odtieňoch.
Druhým, avšak menej bežným typom je farbosleposť modro-žltá. Tá spôsobuje problém rozlíšiť zelené, modré a žlté farby.
Červeno-zelená farbosleposť najčastejšie postihuje mužov. Pri modro-žltom type, nie je rozdiel v pohlaví.
Liek na farbosleposť neexistuje, v súčasnej dobe však majú ľudia s touto poruchou k dispozícii viacero technologických vymožeností. Jednou z nich je aplikácia, ktorá predmety nasnímané telefónom, upraví do potrebných farieb. Teda tak, aby ich farboslepý človek videl.
Existujú i špeciálne okuliare, ktoré dokážu zvýrazniť potrebné farby.
V prípade absolútnej farbosleposti, človek vidí čiernobielo a jeho videnie je celkovo veľmi oslabené. Väčšina ľudí s vyššie spomenutými typmi ochorenia sa však so svojou poruchou naučia žiť bez výrazných problémov. Test na farbosleposť si môžete urobiť aj na internete. Ide však len o akýsi informačný výsledok. Ak si chcete byť istí, určite navštívte očného lekára.