Všimli ste si, koľko po novom stoja obyčajné biele rožky? Osem centov za kus! Ja si veľmi dobre pamätám na časy, kedy jeden rožok stál šesť centov. Asi ste aj vy zažili situáciu, keď vás malý róm prosil o šesť centov na rožok. Dokonca si myslím, že to nebolo až tak dávno. To, čo chcem riešiť, však nie sú len rožky, ale cena našich potravín vo všeobecnosti. Asi viete, že máme najvyššie DPH na potraviny v Európskej únii, teda dvadsať percent, a to na všetko a bez rozdielu. Máte však pocit, že zarábame tak dobre, aby sme si mohli dovoliť platiť takto vysokú DPH?
Aj v Maďarsku majú rozum
Keď hovoríme o tom, že máme najvyššiu DPH na potraviny, musíme spomenúť Maďarsko. V tejto krajine je totiž výška DPH až dvadsaťosem percent. Asi nerozumiete, prečo sme na prvom mieste my. Pretože Maďari, majú až tri rôzne DPHčky. Na mlieko a mliečne výrobky, pečivo, chlieb a iné pekárenské výrobky a aj na ubytovanie, sa totiž vzťahuje len osemnásťpercentná DPH. Pri knihách, novinách, liekoch a zdravotníckych potrebách, je daň z pridanej hodnoty, len vo výške symbolických piatich percent.
A čo iné krajiny?
No tak napríklad v Čechách, majú daň na potraviny len vo výške desiatich percent. Neraz som si mohol aj v praxi vyskúšať, koľko stojí život v Čechách a koľko u nás. je to neskutočný nepomer. Keď som pracoval a jedol v Česku, vždy m niečo ostalo. Na Slovensku mám nižší plat a za jedlo platím viac.
Toto je výška DPH na potraviny v ďalších krajinách:
- Veľká Británia, Malta: 5 percent
- Francúzsko, Holandsko: 6 percent
- Poľsko, Bulharsko: 7 percent
- Cyprus, Španielsko: 8 percent
- Slovinsko, Estónsko, Rumunsko, Litva: 9 percent
- Česko, Rakúsko, Taliansko, Lotyšsko: 10 percent
- Grécko: 11 percent
- Švédsko, Belgicko, Luxembursko: 12 percent
- Dánsko, Fínsko, Portugalsko: 13 percent
- Írsko: 14 percent
- Maďarsko: 18 percent
- Slovensko: 20 percent